V Saúdské Arábii začalo masivní vojenské cvičení, účastní se 20 států

Velké vojenské manévry, nazvané Severní hrom, začaly v Saúdské Arábii za účasti 20 zemí, které se snaží koordinovat své snahy v boji proti "terorismu". Oznámila to dnes oficiální agentura Spa s upřesněním, že manévry začaly v sobotu na severu království a zapojily se do nich mimo jiné ozbrojené síly z Pákistánu, Malajsie, Turecka, Egypta, Maroka, Súdánu a Senegalu. Délka cvičení nebyla oznámena.

 Stíhačka F-15
28.2.2016 10:00   |  

Manévry označované za jedny z nejvýznamnějších na světě vzhledem k vysokému počtu zapojených jednotek mají podle saúdskoarabské agentury za cíl zejména zformovat jednotky pro boj proti „ilegálním silám a teroristickým skupinám s ohledem na sílící hrozby a politickou nestabilitu v regionu“.

Uspořádání tohoto cvičení, do nichž jsou zapojeny pozemní, vzdušné i námořní síly, je „silným signálem“ vůle jejich účastníků „zachovat bezpečnost a stabilitu v regionu“, uvedla Spa.

Manévry byly spuštěny v době, kdy Saúdská Arábie znásobuje své vojenské iniciativy v regionálním rozsahu. Nejnověji Rijád v pátek vyslal do Turecka čtyři stíhačky F-15, které se budou podílet na vzdušných úderech proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS).

Saúdská Arábie stojí v čele arabské koalice, která v březnu 2015 zasáhla proti šíitským povstalcům v Jemenu. Rijád je také součástí mezinárodní koalice, bojující proti IS v Sýrii a Iráku. Saúdská Arábie zastává tvrdě nepřátelský postoj vůči režimu v Damašku a projevila připravenost podílet se na případné pozemní operaci v Sýrii, pokud USA přistoupí na to, že ji povedou.


Čtěte také:

Blíží se miliardový obchod mezi USA a Saúdy. Rijád chce doplnit zásoby bomb

Sýrie má křehkou naději na příměří, strany konfliktů ale mají rozdílné cíle

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web