V Sýrii probíhají za podpory Rusů etnické čistky, říká turecký premiér

Cílem útoků syrských jednotek podporovaných Ruskem v severosyrském Halabu i v celé Sýrii jsou etnické čistky. Syrská vláda se tak spolu s Moskvou snaží docílit toho, aby v zemi zůstali jen příznivci režimu prezidenta Bašára Asada, řekl v Haagu turecký premiér Ahmet Davutoglu po jednání se svým nizozemským protějškem Markem Ruttem. "Každý uprchlík, kterého přijmeme, napomáhá jejich politice etnických čistek, ale běžence budeme nadále přijímat," dodal Davutoglu.

Ilustrační foto
10.2.2016 16:37   |  

Za pokrytce pak označil ty, kteří mlčí ohledně ruského bombardování Sýrie a zároveň vyzývají Ankaru, aby uprchlíky neodmítala. Na syrské civilisty podle Davutoglua útočí také ozbrojenci ze strany syrských Kurdů (Strany demokratické unie, PYD) podporovaní Ruskem, kteří prý páchají válečné zločiny.

Tři miliardy eur, které Turecku přislíbila Evropská unie jako pomoc pro zvládání uprchlické krize, jsou podle Davutoglua jen první etapou dohody Ankary s Bruselem. Pokud bude potřeba další pomoc, přijdou na řadu další jednání, dodal Davutoglu.

U turecké hranice je v tuto chvíli podle tiskových agentur několik desítek lidí, kteří minulý týden uprchli před útoky jednotek syrské vlády a Ruska proti opozičním silám v oblasti Halabu.

Ankara v předchozích dnech přijala asi deset tisíc uprchlíků, pak hranice uzavřela a údajně pouští pouze nemocné a zraněné. Stanové tábory pro uprchlíky jsou podle humanitárních organizací přeplněné. Turecko už přijalo na 2,7 milionu Syřanů, kteří prchají před občanskou válkou.


Čtěte také

Americký vyslanec pro boj proti IS navštívil sever Sýrie

Vyšetřete střelbu vojáků na civilisty, vyzvala OSN Turecko

Kurdové nedostali pozvánku na mírová jednání o Sýrii, působili prý problémy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

V Singapuru vyjelo jako v první zemi na světě taxi bez řidiče

Vybraní testeři si mohou v Singapuru objednat zdarma jízdu autonomním vozem. Asijská metropole se tak stala prvním místem na světě, kde začalo jezdit se zákazníky "samořídící"… více

Mobilní web