V Turecku kvůli puči hrozí soud deseti cizincům | E15.cz

V Turecku kvůli puči hrozí soud deseti cizincům

V Turecku kvůli puči hrozí soud deseti cizincům
8. srpna 2016 • 19:16
Deseti cizincům hrozí v Turecku soud v souvislosti s nedávným zmařeným pokusem o puč. Oznámil to podle agentury Reuters turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Cizince podle něj Ankara podezřívá z kontaktů s tureckým duchovním žijícím v USA Fethullahem Gülenem. Toho Turecko obviňuje, že puč zosnoval.

Národnost cizinců Kurtulmuş neupřesnil. Dodal, že na útěku je stále 216 vojáků podezřelých z účasti na červencovém převratu, z toho devět generálů.

Gülenovo sociálně zaměřené hnutí pronásleduje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dlouhodobě. Po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnil. Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů.

Turecká média podporující Erdogana umístila na seznam údajných zahraničních pučistů i občanku Slovenska Sylvii Tiryakiovou. Ta to ale popřela, informoval slovenský zpravodajský server sme.sk. Tiryakiová žije v Turecku 15 let. Působí jako akademička na istanbulské univerzitě. Podle slovenského ministerstva zahraničí je v pořádku a kontakt s ní má slovenský konzulát v Istanbulu.

Autor: ČTK
 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí