Válka na Ukrajině ožívá. Boje jsou nejtěžší za dva roky, varuje NATO | E15.cz

Válka na Ukrajině ožívá. Boje jsou nejtěžší za dva roky, varuje NATO

9. února 2017 • 16:00

Na východě Ukrajiny se nyní odehrávají nejtěžší boje za poslední dva roky, upozornila Rose Gottemoellerová, náměstkyně generálního tajemníka NATO po svém jednání s ukrajinským premiérem Volodymyrem Hrojsmanem. Kvůli dění se ve středu večer v Bruselu mimořádně sešla Komise NATO-Ukrajina.

"Všichni spojenci ve svých vystoupeních jednoznačně vyjádřili pokračující silnou podporu ukrajinské suverenitě a územní celistvosti," podotkla Gottemoellerová. Aliance podle ní nadále odsuzuje ruskou destabilizaci východu Ukrajiny a je znepokojena rostoucím násilím v oblasti.

V minulých dne zintenzivnily boje především v okolí města Avdijivka ležícího těsně u frontové linie, která se dotýká severního okraje Doněcka. Oblast se stala místem tvrdých bojů a dělostřeleckého ostřelování, z jejichž vyprovokování se povstalci a ukrajinská armáda vzájemně obviňují.

"Celý svět o těch událostech a o ruské agresi ví. Desítky tisíc civilistů trpěly, ale dokázali jsme situaci stabilizovat a obnovit v obci služby," řekl Hrojsman, který podporu aliance ocenil.

Ukrajinská ekonomika se staví na nohy, loni výrazně rostla


Náměstkyně generálního tajemníka aliance podotkla, že ačkoliv bylo příměří dojednané v Minsku porušováno za poslední dva roky takřka každodenně, události z posledních dní se nesmí stát "novým normálem". K dodržování příměří NATO opět vyzvalo všechny strany a Gottemoellerová připomněla zvláštní odpovědnost Ruské federace s jejím vlivem na proruské separatisty. Aliance bude podle ní pokračovat ve své pomoci zemi.

Gottemoellerová také upozornila, že v minulém týdnu zaznamenali pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v jednom dni až 10.000 incidentů, kdy bylo příměří porušeno. "A to včetně užití těžké techniky, zakázané dohodami z Minsku," řekla.

Trump hodlá s Ukrajinou a Ruskem vyjednat mír na Donbasu, již o tom mluvil s Porošenkem
Lada z osmdesátých let může dnes stát i přes milion
Unikátní špiónské fotografie ze Sovětského svazu: Podívejte se, jak se žilo za Stalina

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!