Vánoční bouře a tornáda zabily v USA nejméně 43 lidí | E15.cz

Vánoční bouře a tornáda zabily v USA nejméně 43 lidí

Vánoční bouře a tornáda zabily v USA nejméně 43 lidí
Tornádo, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Nejméně 43 obětí si vyžádaly bouře, které během vánočního víkendu zasáhly jih, jihozápad a středozápad Spojených států, kam přinesly záplavy a tornáda. Živly ničily domy, strhávaly automobily ze silnic a zmařily cestovní plány milionů lidí během rušného cestovního období.

Špatné počasí nebo jeho hrozba přimělo vedení Missouri a Nového Mexika vyhlásit ve svých státech stav nouze. V Missouri a Illinois zahynulo při záplavách nejméně 13 lidí. Jedenáct mrtvých a desítky zraněných si vyžádala silná tornáda, která se přehnala oblastí Dallasu a způsobila značné škody. Další lidé se stali obětí počasí na jihozápadě státu.

Tornáda byly dalším z řady nebezpečných extrémů počasí, které v posledních dnech sužovaly Spojené státy - od silného sněžení v Novém Mexiku, západním Texasu a Oklahomě, až po po prudké záplavy v oblasti amerických Velkých planin a středozápadu. „Takto silné tornádo v městské oblasti je velmi vzácné,“ řekl agentuře Reuters meteorolog Matt Bishop. „Je to naprostá zkáza,“ komentoval situaci policejní mluvčí Pedro Barineau. „Být zasaženi takhle děsivou bouří na druhý svátek vánoční, je velmi těžké.“

V Texasu vyhlásil guvernér Greg Abbott Dallas a tři okolní okrsky za oblast katastrofy. Zároveň varoval obyvatele, aby si dávali pozor na sníh v západních částech státu a na řeky, které se v dalších oblastech vylévají z břehů. „Pokud nemusíte nikam jezdit, pak to prosím nedělejte,“ řekl na tiskové konferenci.

Meteorologická služba vydala varování pro rozsáhlé střední části Spojených států včetně varování před sněhovými bouřemi v částech Nového Mexika, Texasu, Oklahomy a Kansasu. Špatné počasí si v neděli vynutilo zrušení téměř 1300 leteckých spojů. Zhruba polovina z nich se týkala Dallasu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!