Ve francouzském rychlovlaku střílel Maročan. Patřil k islamistům | E15.cz

Ve francouzském rychlovlaku střílel Maročan. Patřil k islamistům

ČTK

Útočník, který v pátek v rychlovlaku z Amsterodamu do Paříže zranil dva lidi, byl v hledáčku nejen francouzské tajné služby, ale i jejich kolegů z Belgie a Španělska. Podle policejního zdroje agentury AFP jde o pětadvacetiletého marockého občana Ajjúba Chazzaního, který patřil k radikálnímu islamistickému hnutí. Identifikován byl údajně díky otiskům prstů. Útočníka odzbrojila dvojice Američanů, jejichž čin již ocenili i prezidenti USA Barack Obama a Francie François Hollande.

Případ vyšetřují protiteroristické útvary francouzské a belgické policie. Belgický premiér Charles Michel označil incident za teroristický čin.

“(Americký) prezident vyjádřil hlubokou vděčnost za odvahu a rychlý úsudek několika cestujících včetně amerických vojáků, kteří obětavě útočníka přemohli,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. „Je očividné, že jejich hrdinská akce zřejmě zabránila mnohem horší tragédii.“ Obama oběma Američanům a jejich krajanovi, který jim pomáhal, osobně zatelefonoval. Úspěšné aktéry zásahu proti střelci hodlá přijmout prezident Hollande v Elysejském paláci.

Američané, kteří útočníka přemohli, jsou vojáci. Jeden z nich se v červenci vrátil z Afghánistánu, druhý slouží na Azorech, uvedla AP. Podle zpravodajství BBC je jeden příslušníkem národní gardy a druhý letectva.

Útočník oblečený do džín a modrého trička nastoupil v Bruselu. Byl vyzbrojený automatickou puškou, zřejmě typu Kalašnikov, pistolí a nožem. Cestující podle agentury AFP nejprve zaslechli výstřel a řinčení rozbitého skla. Američtí vojáci pak zjistili, že někdo nabíjí zbraň na záchodě a vrhli se na něho, když vyšel ven. Když se útočník připravil ke střelbě, jeden z nich křikl na toho druhého: „Spencere, na něj!“

Muž uběhl chodbičkou asi deset metrů a vrhl se na střelce, kterého chytil pod krkem. Mezitím druhý voják pachateli vyrval zbraň. Útočník ale ještě stačil vytáhnout nůž a prvního z Američanů několikrát pořezat na zátylku a skoro mu amputovat palec. K dvojici vojáků se připojil ještě třetí Američan - společně pachatele zbili až do bezvědomí.

Zranění známého herce

Některý z účastníků incidentu údajně utrpěl střelné zranění, ale zatím není jasné, kdo to byl. Lehce zraněn byl také francouzský herec Jean-Hugues Anglade známý z filmu Brutální Nikita, který rozbil okenní sklo, aby spustil poplach. Anglade obvinil personál vlaku, že se při incidentu uzamkl v čelním motorovém vagónu a odmítal k sobě vpustit vyděšené cestující z ostatních vozů.

Také média shodně označují zásah Američanů za hrdinský čin. Podle deníku Le Monde zabránili většímu masakru ve vlaku, ve kterém jelo 554 cestujících. Incident se stal sedm měsíců po teroristickém útoku v Paříži, při kterém byla mimo jiné povražděna část redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Pořezaný Američan byl dnes podle agentury AP propuštěn z nemocnice v Lille. Odvezlo jej prý auto s diplomatickou značkou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!