Ve Lvově uctí památku obětí, město posílá posily do Kyjeva | E15.cz

Ve Lvově uctí památku obětí, město posílá posily do Kyjeva

Ve Lvově uctí památku obětí, město posílá posily do Kyjeva
Lvov vyhlásil nezávislost, Krym chce k Rusku
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

Západoukrajinský Lvov dnes vyhlásil třídenní smutek k uctění památky desítek lidí, kteří zemřeli při střetech policie s protivládními demonstranty v Kyjevě. Starosta Andrij Sadovyj vyzval ke zrušení zábavních akcí ve městě, státní vlajky na ulicích a budovách budou opatřeny černými stuhami. Ministr vnitra Vitalij Zacharčenko v Kyjevě novinářům sdělili, že ve Lvově vládne chaos a dochází k rabování a pogromům.

Podle lvovských médií ale ve městě, kde žije tři čtvrtě milionu lidí, panuje klid a radnice má situaci pod kontrolou. Ze Lvova na východ směřují autobusy dobrovolníků, kteří mají v Kyjevě posílit řady obránců Majdanu, tedy centrálního náměstí Nezávislosti. Jen dnes do metropole ze Lvova dorazilo osm plně obsazených autobusů, napsala agentura Unian.

List Ukrajinska pravda uvedl, že do Kyjeva ze Lvova dorazila i skupina uniformovaných policistů včetně několika vyšších důstojníků, kteří přešli na stranu opozice. Jde zhruba o stovku osob, jimž nyní vydává příkazy jeden z opozičních vůdců Jurij Lucenko, ministr vnitra v bývalé vládě Julije Tymošenkové. Všichni policisté dorazili do metropole i s výzbrojí.

Zacharčenko dnes v prohlášení varoval, že Lvov ovládly bandy lupičů, kteří rabují a pořádají pogromy. „Lidi propadli panice, nemohou se obrátit na policii, protože tísňové linky nefungují,“ uvedl ministr. „Ochranou extremistů nebojujete proti policii, ale proti sobě a své vlasti,“ vzkázal Zacharčenko do Lvova.

Lvov hlásí klid, k incidentům však dochází v jiných městech

Zatímco ve Lvově je podle médií klid, násilné incidenty hlásí novináři z jiných měst v zemi. V Černihivě při hranicích s Běloruskem dav agresivní mládeže napadl a vyplenil kanceláře místní odbočky ukrajinských komunistů a zaútočil i na kancelář vládní Strany regionů. Odbočky této strany byly podle agentury Unian vypáleny i v Komsomolsku jihovýchodně od Kyjeva.

Ve Vinnycji jihozápadně od hlavního města se místní organizace Strany regionů sama rozpustila, když i její kanceláře vypálili neznámí útočníci. V přístavním městě Mykolajivě na jihu Ukrajiny naopak skupina radikálů zaútočila proti kancelářím opozičního hnutí UDAR. Při útoku byla zraněna aktivistka hnutí Larysa Onulová, policie proti útočníkům údajně nezasáhla.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!