Ve Švédsku zastavili čepování Staropramenu, v sudech byla čistidla | E15.cz

Ve Švédsku zastavili čepování Staropramenu, v sudech byla čistidla

Ve Švédsku zastavili čepování Staropramenu, v sudech byla čistidla
Staropramen
• 
ZDROJ: pivovary-staropramen.cz

ČTK

Severský pivovar Carlsberg dnes s okamžitou platností zastavil čepování piva české značky Staropramen, a to v celkem 680 švédských restauracích. Jak informovala veřejnoprávní Švédská televize (SvT), k razantnímu opatření se přistoupilo poté, co dva lidi postihlo při pití piva krvácení v ústech. Carlsberg se podílí na dovozu české značky do severní Evropy.

Celkem ve dvou sudech byly zjištěny škodlivé chemické látky, jež úřady specifikovaly jako čistící prostředky o vysoké koncentraci. Zastavený prodej se však podle SvT vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Znečištěné pivo bylo znehodnoceno natolik, že jako pivo nevonělo ani nechutnalo. Postiženým naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet. Obě osoby pracovaly s distribucí piva a znehodnocené pivo se tak nedostalo do prodeje mezi běžné hosty švédských restaurací. Jak a kde se čistidlo do piva dostalo, není známo.

„Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny,“ uvedl pro SvT k případu mluvčí pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej byl podle něj z preventivních důvodů zastaven do vyšetření případu. Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, a nikoli o lahvové pivo.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!