Venezuela zastavila dodávky topného oleje americkým chudým

Venezuela zastavila dodávky topného oleje do Spojených států, který od roku 2005 zdarma poskytovala chudým americkým rodinám. Agentuře AP to sdělil mluvčí americké společnosti Citizens Energy, která každoroční dodávky venezuelského topného oleje v hodnotě půl miliardy dolarů rozdělovala.

Rafinerie venezuelské státní společnosti PDVSA
11.1.2014 9:51   |  

Program pomoci venezuelská vláda zahájila po ničivém hurikánu Katrina, který vyřadil značnou část amerických rafinérských kapacit. Tehdejší venezuelský prezident Hugo Chávez darem reagoval na žádost vedoucích představitelů neziskové organizace Citizens Energy. V jejím čele stojí Joseph Kennedy, bývalý kongresman a syn senátora Roberta Kennedyho zavražděného v roce 1968.

V prvním roce dodala Venezuela asi 200 tisícům nízkopříjmových amerických rodin po 740 litrech topného oleje se čtyřicetiprocentní slevou, v dalších letech pak 370 litrů zcela zdarma. Pomoc dostávali lidé žijící ve 25 amerických státech na celém severovýchodě USA, na Aljašce a v části amerického středozápadu.

Podle mluvčího Citizens Energy ale letos topný olej nepřišel, přestože v minulých letech už touto dobou dodávky dorazily. „Upřímně doufáme, že Venezuela bude pokračovat, jak tomu bylo po řadu let za prezidenta Cháveze,“ uvedl Kennedy v prohlášení.

Chávez ale loni v březnu zemřel a země, která má jedny z největších zásob ropy na světě, každoročně zaznamenává pokles těžby. Mluvčí státní ropné společnosti PDVSA odmítl americkou stížnost komentovat.


Čtěte také:

S&P: Venezuele hrozí platební neschopnost

Venezuelu čeká další vlna zlevňování

Ropa nestačí: ve Venezuele dochází kvůli cenovým regulacím toaletní papír*

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web