Viktoriagruppe je v insolvenci. Česku dluží stamiliony

Německá společnost Viktoriagruppe, která dluží Česku zhruba 600 milionů korun na daních, na sebe v Německu podala insolvenční návrh. ČR má tak téměř nulovou šanci, že se dostane k naftě, kterou pro ni firma skladuje v bavorském Krailingu. Stát zřejmě nevymůže ani stamilionový dluh, píšou Lidové noviny (LN). České úřady zatím svůj další postup nekomentovaly.

Ilustrační foto
11.12.2014 7:02   |  

Ze zápisu německého soudu vyplývá, že insolvenční návrh podal zástupce představenstva Viktoriagruppe Petr Malý. Nový insolvenční správce už podle LN v úterý odmítl pustit do areálu v Krailingu inspektory české Správy státních hmotných rezerv (SSHR), kteří přijeli na plánovanou kontrolu zásob.

Poslední kontrola SSHR v Krailingu zjistila, že část uložené nafty chybí, konkrétně 5,5 milionu litrů. Firma ale výsledky kontroly zpochybnila. SSHR podobné provinění v Krailingu již jednou řešila letos v červenci. Chybějících 700 tisíc litrů nafty musela Viktoriagruppe doplnit. SSHR na to rovněž reagovalo uložením pokuty a zkrácením částky placené za ochraňování nafty. Celková výše sankce přesáhla půl milionu korun. Smlouvu o skladování státních rezerv uzavřelo s německou firmou před deseti lety tehdejší vedení SSHR, podle LN v ní ale je mnoho nejasností.

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro. Česká republika musí mít na základě evropských nařízení zásoby ropy nejméně na 90 dnů. Předseda SSHR Pavel Švagr v listopadu řekl, že stát má zásoby na 94 dnů, z toho na Viktoriagruppe připadá 2,5 dne; objem odvážený z českých skladů představuje zásobu na půl dne.

SSHR pro skladování svých zásob využívá celkem služeb asi šesti firem.


Čtěte také:

Stát odvezl většinu nafty z českých skladů firmy Viktoriagruppe

Paliva státu má Čepro. Dorazila z českých skladů Viktoriagruppe

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web