Viníky pádu letadla nebude soudit Haag, ale spíš Nizozemsko či Malajsie

Osoby odpovědné za sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou bude zřejmě soudit Nizozemsko nebo Malajsie, nikoliv Mezinárodní trestní soud v Haagu. Předpokládá to nizozemský ministr spravedlnosti Ivo Opstelten.

Část zříceného letounu Malaysia Airlines u ukrajinské obce Rozsypne
30.7.2014 17:51   |  

V dopise zaslaném zákonodárnému sboru své země ministr vysvětlil, že případy jsou mezinárodnímu soudu postupovány k projednání jen tehdy, pokud země, jichž se kauza týká, nejsou schopny nebo nechtějí zločiny soudně stíhat.

Mezinárodní vyšetřování tragédie letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, která si vyžádala životy všech 298 lidí na palubě, vedou Nizozemci. Nejvíce obětí, 195, mělo nizozemské občanství. Podle Opsteltena není pravděpodobné, že státy, jichž se tato událost týká, nebudou moct nebo chtít vést vyšetřování a soudní stíhání.

Malajsijský boeing se zřítil na východě Ukrajiny 17. července a dosud zjištěné poznatky, včetně záznamů z takzvaných černých skříněk, vedou k závěru, že letadlo bylo sestřeleno raketou země-vzduch. Kyjev z toho viní proruské separatisty vyzbrojované Ruskem. Rebelové naopak tvrdí, že střílela ukrajinská armáda, která má takové rakety ve výzbroji.

Nizozemský bezpečnostní výbor, který vyšetřování neštěstí řídí, tento týden uvedl, že dostal velké množství důkazů ze zdrojů mimo Ukrajinu a nebude potřebovat přístup do celé oblasti, kam trosky letounu dopadly a která je kvůli probíhajícím bojům mezi armádou a povstalci nepřístupná.


Čtěte také:

Sankce vás přijdou draho, varuje Moskva

EU: Nové sankce proti Rusku zasáhnou ropný i zbrojní průmysl

Experti opět nepronikli k troskám letadla. Tentokrát ani neopustili Doněck

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web