Vlna, která zasáhla elektrárnu Fukušima, byla 15 metrů vysoká

10.4.2011 19:18   |  

Vlna tsunami, která poškodila jadernou elektrárnu v japonské Fukušimě, byla 15 metrů vysoká. Uvedl to včera večer provozovatel zařízení, společnost Tokyo Electric Power (Tepco).

„Většina území okolo budov reaktorů a uložení turbín byla zaplavena,“ napsala firma v prohlášení. Elektrárna stojí 10 metrů nad mořskou hladinou.

Provozovatel elektrárny také prohlásil, že o jeden den prodloužil vypouštění mírně radioaktivní vody do moře. Čína kvůli tomu vyzvala Japonsko, aby se řídilo mezinárodním právem o ochraně moře. Proti vypouštění se ohradila i Jižní Korea, které se nelíbí, že nebyla předem upozorněna.

Vysoce radioaktivní vodu, která se nachází v příkopu u druhého reaktoru, chce Tepco přesunout do kondenzátoru. Hladina vody totiž podle zástupce společnosti Teruakiho Kobayashiho stále stoupá.

Tepco musí dále odstranit asi 60 tisíc tun radioaktivní vody zalévající přízemí budov a příkupy u prvního a třetího fukušimského reaktoru, aby mohla obnovit jejich chlazení.

Pracovníci společnosti TEPCO ve velínu reaktoru č. 2 jaderné elektrárny ve Fukušimě


Společnost potvrdila, že elektrárna nebyla dále poškozena zemětřesením o síle 7,1 stupně Richterovy škály, které Japonsko zasáhlo ve čtvrtek.

Fukušimskou elektrárnu dnes poprvé navštívil člena japonské vlády, a to ministr průmyslu Banri Kaieda. Proti jaderné energii dnes v Tokiu protestovala skupina demonstrantů. „Chci učinit všechno možné, abych zastavil jadernou energetiku. Ne kvůli mně, ale kvůli mým dětem,“ řekl jeden z protestujících podle agentury RIA Novosti.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web