Vrazi Litviněnka možná poškodili i zdraví mnoha Londýňanů | E15.cz

Vrazi Litviněnka možná poškodili i zdraví mnoha Londýňanů

Vrazi Litviněnka možná poškodili i zdraví mnoha Londýňanů
Litviněnko
• 
ZDROJ: čtk
30. července 2015 • 14:37
Zdraví stovek až tisíců obyvatel Londýna mohli poškodit vrazi bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, když přenášeli radioaktivní polonium napříč metropolí. Uvedl to právník Richard Horwell, který pracuje pro londýnskou policii a podílí se na vyšetřování úmrtí Litviněnka, jenž byl otráven na podzim roku 2006 v Londýně.

„Nikdy se nedozvíme, jak nebezpečně byla veřejnost vystavena poloniu a jaké dlouhodobé následky to může mít pro Londýňany,“ řekl podle agentury AP Horwell. Scotland Yard si podle něj přeje, aby Británie mohla postavit před soud dva Rusy, které viní z použití plutonia k zabití Litviněnka.

Podle britských úřadů existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Látku mu prý přimíchali do čaje během schůzky, která se na podzim roku 2006 konala v jednom z londýnských hotelů.

Agent přeběhlík

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro Sovětský svaz a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

Umírající Litviněnko obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten, stejně jako Lugovoj a Kovtun, které Rusko odmítlo vydat. Litviněnkův případ vedl k diplomatické roztržce mezi Londýnem a Moskvou a vztahy obou zemí komplikuje dodnes, přestože první vyšetřování přímo Rusko neobvinilo. Letos v lednu ale začalo nové a důkladnější vyšetřování, které prý na zapojení Moskvy jasně ukazuje. Vyšetřování vede britský soudce Robert Owen, který má zveřejnit závěry šetření do konce roku.

Zapomenuté zločiny Vladimira Putina

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!