Vůdce Boko Haram loni slíbil věrnost IS, nyní vyzývá k míru

Nigerijská armáda prověřuje věrohodnost videa, na němž vůdce radikální skupiny Boko Haram Abubakar Shekau překvapivě vyzývá k míru a ukončení bojů. Skupina bojuje od roku 2009 na severu Nigérie s cílem vytvořit tam muslimský stát. Rozpoutala boje, v nichž přišlo o život na 17 tisíc lidí.

velitel Boko Haram, Abubakar Shekau
24.3.2016 17:30   |  

Shekau ke stoupencům hovořil z audionahrávky loni v březnu a přihlásil se tehdy k Islámskému státu. Jeho výroky na nejnovější nahrávce ale podle BBC svědčí o tom, že Shekau teď boj vzdává. „Svou práci jsem udělal, pro mne nadešel konec,“ říká na ní. Vyzývá příznivce, aby „zastavili boje, sklonili meče a vzdali se“.

Skupina je nyní v úkrytech v lese Sambisa, kde ji obléhá armáda a brání jí zásobit se pohonnými hmotami. Boko Haram zastavila velké útoky, do akcí ale stále vysílá sebevražedné atentátníky. Nové video má špatnou kvalitu a Shekau na něm například hovoří v minulém čase o městě Gwoza, kde v roce 2014 vyhlásil chalífát. Město už dobyla zpět armáda. Není jasné, kdy a kde bylo video natočeno.

Armáda dnes oznámila, že pravost záběrů ověřuje a že boje proti Boko Haram nepolevují. „Neuděláme nic, co by mohlo zastavit současnou ofenzivu proti teroristům na všech frontách. Kdokoli z nich má možnost se vzdát,“ sdělila armáda ve svém prohlášení.

V USA je Shekau považován za nebezpečného teroristu. Byl už několikrát ohlášen za mrtvého, ale vždy se znovu objevil. Nigerijská armáda tvrdí, že dávno zahynul a že po něm jeho nástupci přebírají nejenom vedení skupiny, ale i jméno.


Čtěte také:

Radikálové z Boko Haram zabili v Nigérii nejméně patnáct lidí

Zbrojař Strnad dodá Nigérii tanky pro boj s Boko Haram

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web