Východ Ukrajiny je stále ve varu, Kyjev už tam poslal 60 tisíc vojáků | E15.cz

Východ Ukrajiny je stále ve varu, Kyjev už tam poslal 60 tisíc vojáků

27. června 2015 • 17:22
Ukrajinské ozbrojené síly zdvojnásobily počet vojáků zapojených do protipovstalecké operace na východě země. Oznámil to prezident Petro Porošenko v rozhovoru pro televizní stanici Inter. Armáda i proruští separatisté mezitím hlásí pokračování střetů, které si podle zpráv z Kyjeva za uplynulých 24 hodin vyžádaly život jednoho civilisty a zranění pěti vojáků.

„Do dnešního dne jsme zvýšili početní stav našich ozbrojených sil v zóně protiteroristické (protipovstalecké) operace na 60 tisíc vojáků,“ prohlásil Porošenko. Jde tedy o zdvojnásobení počtu vládních vojáků na východě země, protože, jak prezident dodal, jich tam doposud bylo maximálně do 30 tisíc.

Agentura DPA k tomu poznamenala, že podle vládních údajů stojí v Donbasu proti ukrajinské armádě a národní gardě kolem 40 tisíc povstalců podporovaných Ruskem.

I dnes se obě strany obvinily z neustávajícího porušování příměří, které bylo dojednáno v Minsku a vstoupilo v platnost 15. února. Armádní mluvčí Andrij Lysenko v Kyjevě řekl, že střety si od pátku u vládních sil nevyžádaly mrtvé, ale pět vojáků utrpělo zranění. Téměř nepřetržitě, dnem i nocí, podle něj probíhají boje v oblasti měst Marjinka a Avdijivka v Doněcké oblasti, kde rebelové používají i zakázané těžké zbraně.

Luhanský gubernátor loajální Kyjevu Hennadij Moskal na svém webu napsal, že vzbouřenci celou noc z pátku na dnešek ostřelovali z ručních zbraní, ale také minomety a protitankovými řízenými střelami obec Stanycja Luhanska, která leží na předměstí Luhansku, jedné ze separatistických bašt. O život přitom přišla jedna žena.

O neustálém porušování příměří, ovšem vládními silami, dnes informují rovněž proruští povstalci. Za uplynulých 24 hodin těchto případů jen v samozvané Doněcké lidové republice prý zaznamenali 46 a „protivník opět použil těžké zbraně“, napsala ruská agentura TASS s odvoláním na doněcké „ministerstvo obrany“. Podle tohoto zdroje se pod palbu dostala zejména čtvrť Doněcka blízko letiště a města Horlivka a Jasynuvata.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!