Výcvik syrských rebelů selhal, přiznal Pentagon. Bojuje prý jen pět z nich | E15.cz

Výcvik syrských rebelů selhal, přiznal Pentagon. Bojuje prý jen pět z nich

Výcvik syrských rebelů selhal, přiznal Pentagon. Bojuje prý jen pět z nich
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle, bojů se nyní účastní jen čtyři či pět Syřanů vycvičených vojáky Spojených států, prohlásil americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě. Přesné počty Syřanů, kteří americkým výcvikem prošli, znám není, obecně se ale uvádí, že jich bylo několik desítek.

Austin sice řekl, že výcvik nedosáhl předpokládané záměry a že program za stanoveným časovým plánem zaostává, v budoucnu prý ale očekává navýšení počtu vycvičených Syřanů. Náměstkyně amerického ministra obrany Christine Wormuthová v senátním výboru pro armádu řekla, že v programu je asi 100 až 120 povstalců.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice

Umírněná opozice zahájila revoluci a jako první začala v roce 2011 proti armádě bojovat. Skupiny zradikalizovaných muslimů se k ní připojily později, ale sledují jiné cíle - chtějí získat území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně příslušníky An-Nusry označila za bratry.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!