Výměna Savčenkové za Rusy odsouzené v Kyjevě prý proběhne do konce května | E15.cz

Výměna Savčenkové za Rusy odsouzené v Kyjevě prý proběhne do konce května

Výměna Savčenkové za Rusy odsouzené v Kyjevě prý proběhne do konce května
Nadija Savčenková při vynášení rozsudku u ruského soudu
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Moskva a Kyjev se už dohodly na mechanismu výměny ukrajinské důstojnice Nadiji Savčenkové, odsouzené v Rusku k 22 letům vězní, za dva ruské vojáky zajaté na Ukrajině a poté odsouzené ke 14 letům odnětí svobody. Země by si je měly předat k výkonu trestu do konce května, napsal ruský zpravodajský server RBK s odvoláním na informovaný zdroj z Rady federace, horní komory ruského parlamentu.

Savčenkovou poslal za mříže soud v ruském Doněcku 22. března. Uznal ji vinnou z údajné účasti na smrti dvou ruských novinářů při minometném ostřelování na východě Ukrajiny. Letkyně, která je také poslankyní ukrajinského parlamentu, jakoukoli vinu popírá a trvá na tom, že byla do ruského vězení unesena.

Vyměněna by teď měla být za ruské důstojníky Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli na Ukrajině odsouzeni 18. dubna za údajné napomáhání terorismu.

Předání odsouzenců k výkonu trestu do jejich vlasti se má uskutečnit synchronizovaně, uvedl zdroj RBK. Stane se tak ale až poté, co nabude platnosti rozsudek na Alexandrovem a Jerofejevem. Verdikt nad Savčenkovou je už platný od 5. dubna, protože Ukrajinka se proti němu nedovolala. Rozsudek vynesený nad ruskými vojáky vstoupí v platnost až po polovině května, pokud proti němu odsouzení nepodají odvolání.

Klasická výměna to nebude

Advokát Savčenkové podle RBK vysvětlil, že nemůže jít o klasickou výměnu. „Přímou výměnu lze provést jen u válečných zajatců, ale nikdo je (Savčenkovou a Alexandrova a Jerofejeva) za takové neuznává,“ uvedl Nikolaj Polozov. Podle něj připadá v úvahu jen udělení milosti nebo předání k výkonu trestu.

Ruské ministerstvo spravedlnosti ve středu oznámilo, že už obdrželo ukrajinskou žádost o dodání dokumentů, které ukrajinské ministerstvo spravedlnosti potřebuje k vypracování návrhu na předání odsouzené na Ukrajinu, kde by si měla trest odpykat. Podle Moskvy pak musí následovat rozhodnutí ukrajinského soudu, jímž bude trest uložený v Rusku uveden do souladu s ukrajinskými zákony. Konečné rozhodnutí o předání Savčenkové pak vynese ruský soud.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!