Vyšetřovatelé vraždy Borise Němcova prý vylučují politický motiv | E15.cz

Vyšetřovatelé vraždy Borise Němcova prý vylučují politický motiv

Vyšetřovatelé vraždy Borise Němcova prý vylučují politický motiv
Portrét zavražděného Borise Němcova
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ruští vyšetřovatelé vylučují, že by únorová vražda předáka ruské opozice Borise Němcova měla politické pozadí. Motivy organizátorů i vykonavatelů zločinu prý byly čistě zištné, napsala dnes agentura Interfax s odvoláním na zdroje Vyšetřovacího výboru Ruské federace, který je obdobou americké FBI.

Citovaný zdroj uvedl, že nadále platí, že šlo o nájemnou vraždu. Organizátor zločinu, po němž se stále pátrá, i vykonavatelé byli vedeni zištnými důvody, byla jim slíbena finanční odměna. Nicméně pokud jde o objednavatele vraždy a jeho motivy, ve spisech prý zatím nefigurují.

Přitom zástupci vyšetřovacího výboru při dnešním zasedání moskevského soudu, který se případem zabývá, podle Interfaxu tvrdili, že „během vyšetřování případu bylo hodnověrně zjištěno, že vražda Němcova není nijak spojena s jeho státnickou nebo politickou, veřejnou činností“.

Soud nyní projednává stížnost rodiny Němcova proti odmítnutí překvalifikovat případ na vraždu státního činitele. Podle příbuzných nešlo jen o „pouhou“ nájemnou vraždu ze zištných důvodů.

Jako bezprostřední vykonavatel vraždy je už řadu měsíců držen ve vazbě bývalý příslušník speciálního čečenského bezpečnostního praporu Sever Zaur Dadajev

Žádost o překvalifikování právní zástupci rodiny odůvodňují tím, že Němcov byl poslancem parlamentu Jaroslavské oblasti, spolupředsedou opoziční strany RPR-PARNAS a v minulosti zastával různé posty v ruské vládě, byl gubernátorem a také poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února na mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval a mimo jiné mu vytýkal přístup k ukrajinské krizi. Údajně připravoval knihu shrnující důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů.

Jako bezprostřední vykonavatel vraždy je už řadu měsíců držen ve vazbě bývalý příslušník speciálního čečenského bezpečnostního praporu Sever Zaur Dadajev. Spolu s ním jsou vězněny čtyři další osoby, které měly zločinu napomáhat.

Objednavatelem je podle policistů bývalý zástupce velitele praporu Sever Ruslan Geremejev, který údajně patří k lidem z nejbližšího okolí čečenského vůdce Ramzana Kadyrova a který po Němcovově vraždě zmizel. Podle Interfaxu byla lhůta pro dokončení předběžného vyšetřování případu prodloužena do února příštího roku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!