Vyslanec OSN žádá stíhání Kim Čong-una za porušování lidských práv

Za poslední dva roky se stav v oblasti lidských práv v Severní Koreji nijak nezlepšil a svět proto musí podpořit trestní stíhání severokorejského diktátora Kim Čong-una a dalších členů vlády v Pchjongjangu. Uvedl to dnes zmocněnec OSN pro lidská práva v KLDR Marzuki Darusman.

 Kim čong-un (ilustrační foto)
22.1.2016 12:47   |  

Vyšetřovatelé Spojených národů vydali v únoru 2014 zprávu, v níž uvedli, že zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. Zpráva upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 až 120 tisíc politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví, zotročování obyvatelstva, systematické mučení vězňů a sexuální násilí páchané na severokorejském obyvatelstvu.

Kromě pokračujícího politického tlaku na KLDR s cílem prosadit zlepšení situace v oblasti lidských práv je také nyní nezbytné pohnat k trestní odpovědnosti severokorejské vedení

Zvláštní zpravodaj OSN pro KLDR Darusman prohlásil, že od vydání zprávy před dvěma lety se v Severní Koreji prakticky nic nezměnilo. Darusman si rovněž postěžoval, že za šest let jeho působení ve funkci zvláštního zpravodaje OSN pro KLDR se mu nikdy nepodařilo získat povolení k návštěvě této země, navzdory opakovaným žádostem.

„Kromě pokračujícího politického tlaku na KLDR s cílem prosadit zlepšení situace v oblasti lidských práv je také nyní nezbytné pohnat k trestní odpovědnosti severokorejské vedení,“ řekl Darusman v japonské metropoli Tokiu, kde se k diskusím o porušování lidských práv v KLDR setkal s místními policejními a právními experty i s příbuznými Japonců, kteří byli před několika desetiletími uneseni do Severní Koreje.

Severní Korea zprávu vyšetřovatelů OSN kritizovala jako nedůvěryhodnou. Poukázala především na to, že se zakládá na informacích a rozhovorech shromážděných mimo KLDR a nejsou v ní informace z první ruky.


Čtěte také:

KLDR oznámila zatčení studenta z USA, viní ho z činů proti režimu

Sněmovna reprezentantů schválila zpříšnění sankcí vůči KLDR

Odveta za jaderný test: fórum v Davosu zrušilo pozvánku pro KLDR

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Banky vnucují klientům půjčky, stropy pro předschválené úvěry rostou

Čím dál větší částky peněz dostávají klienti českých bank až pod nos. Mantrou je zvyšující se strop předschválených půjček, tedy sumy, na kterou zájemce dosáhne bez dalších debat… více

Mobilní web