Vzdušný prostor Kavkazu začne Rusko bránit společně s Arménií | E15.cz

Vzdušný prostor Kavkazu začne Rusko bránit společně s Arménií

Vzdušný prostor Kavkazu začne Rusko bránit společně s Arménií
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rusko a Arménie v Moskvě uzavřely dohodu o vytvoření sjednoceného systému protivzdušné obrany v kavkazském regionu. Náměstek arménského ministra obrany David Tonojan označil sjednocený regionální systém protivzdušné obrany za dodatečnou záruku zajištění bezpečnosti obou zemí.

Na dotaz, zda se nová dohoda uplatní i v případě obnovení bojů s Ázerbájdžánem o spornou enklávu Náhorní Karabach, Tonojan prohlásil, že „není důvod pochybovat o efektivnosti sil a prostředků protivzdušné obrany Náhorního Karabachu“.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach od 80. let. Tato oblast, osídlená převážně Armény, ale připojená za sovětských dob k Ázerbájdžánu, se v letech 1988 až 1994 stala dějištěm bojů s 30 tisíci mrtvými.

Válka vyhnala statisíce lidí z domovů. Jerevan v úterý obvinil Baku, že ve sporu natolik porušuje letité příměří, že se dá hovořit o válce. Ázerbájdžán prý nasadil do bojů i tanky. Baku naopak svalovalo vinu za eskalaci napětí na Armény.

Rusko má v Arménii dvě vojenské základny. Jerevan kvůli ruskému spojenectví odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a vstoupil do hospodářského bloku vedeného Moskvou.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!