Za prací k nám přišlo jen 1508 Čechů, diví se Rakušané | E15.cz

Za prací k nám přišlo jen 1508 Čechů, diví se Rakušané

Za prací k nám přišlo jen 1508 Čechů, diví se Rakušané
ZDROJ: koláž E15

Petr Horký

Od otevření pracovního trhu v květnu loňského roku přišlo do Rakouska za prací 9000 Maďarů a 5199 Poláků. Čechů jenom 1508, zjistilo rakouské Ministerstvo sociálních věcí. Z čísel také vyplývá, že tito východoevropané se v Rakousku ve skutečnosti příliš neusazují a za prací často "pendlují" přes hranice.

Maďaři jsou s 9000 lidmi na prvním místě, následují Poláci, kterých přišlo 5199. „Jen pro srovnání: Čechů přišlo 1508,“ píše ve svém článku deník Standard.

Maďaři, Poláci nebo Češi většinou v Rakousku pracují v odvětví stavebnictví, turismu nebo skrz pracovní agentury – „tedy v odvětvích, které mají velké sezónní výkyvy,“ komentuje čísla z ministerstva Peter Huber z think-tanku Wifo. Jinými slovy, gastarbeiteři prací v Rakousku spíše přemosťují dočasnou fázi, kdy nemají práci v domovské zemi.

Nově příchozí příliš nezvýší podíl cizích státních příslušníků v Rakousku. V zemi žije 928 tisíc cizinců, z toho 40 procent občanů EU nebo Švýcarska, třetina pochází ze států bývalé Jugoslávie, 12 procent má turecký pas.

Také Německo počítalo s vyšším přílivem cizinců z členských států, které do EU vstoupili v květnu 2004. Podle posledních údajů DGB Nord z tohoto úterý přišlo od května do Německa za prací z těchto zemí jen 57 tisíc nových zaměstnanců. „To je méně, než jsme se báli že přijde a o mnoho méně potřebujeme,“ komentoval čísla šéf spolkového Úřadu práce Jürgen Weise. Pro východoevropany je Německo až druhou či třetí variantou, posteskli si Němci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!