Za válečné zločiny na Ukrajině mohou podle OSN povstalci

Terčem raketového útoku na východoukrajinský Mariupol, ať ho provedl kdokoli, byli záměrně civilisté, což lze označit za válečný zločin. Na mimořádné schůzi Rady bezpečnosti OSN to dnes prohlásil náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti Jeffrey Feltman. Uvedl, že podle evropských pozorovatelů byly rakety vypáleny z povstaleckého území.

Výsledky ostřelování Mariupolou
26.1.2015 21:17   |  

Sobotní útok na půlmilionový přístav u Azovského moře si vyžádal tři desítky mrtvých a stovku zraněných, z nichž 80 je stále v nemocničním ošetřování. Na místo se po útoku dostavila pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle níž vše nasvědčuje tomu, že rakety byly vypáleny z míst kontrolovaných separatisty.

„Mariupol leží mimo aktuální bojovou zónu,“ řekl dnes Feltman. „Lze z toho vyvodit, že pachatel, který rakety odpálil, záměrně mířil na civilní obyvatelstvo. To lze považovat za porušení mezinárodního humanitárního práva,“ konstatoval diplomat.

Rusko se pokusilo povstalce z odpovědnosti za krvavý incident očistit. Stálý ruský zástupce ve vídeňském sídle OBSE Andrej Kelin prohlásil, že závěry pozorovatelů na místě útoku byly „uspěchané“. Řádné vyšetřování ještě nezačalo, došlo podle něj jen ke krátké obhlídce bez použití náležitých vyšetřovacích metod. „Vzhledem k tomu, že existuje mnoho protichůdných informací, nevzbuzují závěry pozorovatelů OBSE důvěru,“ řekl novinářům Kelin.


Přečtěte si: Jediné cizí síly v konfliktu na Ukrajině jsou ty ruské, tvrdí NATO


Jeho slova dnes podpořil na schůzi Rady bezpečnosti i ruský delegát Vitalij Čurkin. „Tragédie z posledních dnů Kyjev tradičně zneužívá k šíření hysterie,“ prohlásil. „Zdá se, že tvrzení Ukrajiny o odpovědnosti povstalců byla připravena předem. Kyjev se záměrně vyhýbá politickému dialogu a sází na silové řešení,“ řekl Čurkin.

Ruský diplomat vyzval Ukrajinu k zahájení „inkluzívního politického dialogu“, což je v ruském diplomatickém slovníku označení pro přímé rozhovory mezi ukrajinským vedením a proruskými radikály. Vůdce doněckých vzbouřenců Alexandr Zacharčenko v jednom ze svých nedávných rozhovorů prohlásil, že je o urovnání ochoten jednat pouze s prezidentem Petrem Porošenkem.

Podle americké zástupkyně Samanthy Powerové není o ruské odpovědnosti za útok pochyb. „Cíle jsou nové, ale konečný ruský záměr zůstává starý: získat co nejvíc území a posunout hranici Ruskem kontrolované zóny stále hlouběji do ukrajinského vnitrozemí,“ řekla americká diplomatka.

Mariupolská tragédie podle Feltmana znovu podtrhla naléhavou potřebu dohody. „Chápeme, jak složité je nyní jednat o řešení konfliktu. Snaha o řešení se ale musí okamžitě znásobit,“ konstatoval.


Čtěte také:

Jaceňuk vyhlásil kvůli novým bojům mimořádný stav

Rusko zablokovalo v OSN prohlášení odsuzující boje na Ukrajině

Brusel odsoudil útok na Mariupol, hrozí zhoršení vztahů s Ruskem

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web