Záchrana krachující Ukrajiny se blíží, MMF pošle 14 až 18 miliard

Ukrajina má za sebu první krok k záchraně. Mezinárodní měnový fond (MMF) předběžně schválil půjčku ve výši 14 až 18 miliard dolarů, která má zachránit zemi před bankrotem. Půjčka také otevře Ukrajině dveře k dalším úvěrům od Evropské unie, Spojených států a dalších organizací. Celkem by tak měla mít k dispozici 27 miliard dolarů. Tato částka pokryje podle propočtů Mezinárodního finančního institutu (IIF) úvěrové potřeby vlády do roku 2016 a ještě zbude na úhradu dalších závazků.

Christine Lagardeová
28.3.2014 11:03   |  

Půjčku musí v dubnu oficiálně schválit výkonný výbor MMF. Už nyní ale výnos eurového dluhopisu splatného v červnu spadl na 21,48 procenta. V polovině března chtěli investoři kvůli vysokému riziku za vlastnictví dluhopisu výnos 55 procent.

Ukrajina se v dohodě s MMF zavázala k rozsáhlým hospodářským reformám. Premiér Arsenij Jaceňuk připustil, že Ukrajince budou bolet. Fond požaduje reformy měnové politiky a úplný přechod na plovoucí kurz, což zvedne inflaci. IIF předpovídá, že na konci roku se inflace vyšplhá téměř z nuly na 20 procent.

Podpora výměnou za reformu trhu s energiemi

Kyjev musí v příštích letech výrazně osekat státní výdaje a zlepšit výběr daní, aby se deficit rozpočtu dostal na 2,5 procenta HDP. To v situaci, kdy se kvůli hrozícímu bankrotu a ztrátě Krymu letos výkon ekonomiky propadne o devět procent a podle dohadů IIF bude propad pokračovat i v roce 2015. Výběr daní byl na začátku letošního roku meziročně o 40 procent nižší.

Klíčová pro zajištění přísunu peněz z MMF bude reforma trhu s energiemi. První krok už vláda udělala, když oznámila zvýšení ceny zemního plynu pro domácnosti o 50 procent od 1. května a pro utility o 40 procent od 1. července. Jenže domácnosti budou i tak platit sotva třetinu dovozní ceny plynu. Nereálně nízká cena plynu přitom navršila ztráty státní společnosti Naftogaz až do loňské výše dvou procent ukrajinského HDP.

Změnami má projít i bankovní sektor, jehož oddlužení si vyžádá 1,5 až pět miliard dolarů. Ukrajinský parlament už začal první balík reformních zákonů projednávat.


Čtěte také:

Moskva si hýčká Krym. Do státního rozpočtu nalije miliardy

Marketing běží Krymu navzdory

Autor: Jan Stuchlík

Komentáře

Čtěte také

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Varianta železničního tunelu pod Střešovicemi stále žije

Centrální komise, která na ministerstvu dopravy schvaluje všechny důležité projekty, včera projednala nápad na výstavbu železničního tunelu pod Střešovicemi. Iniciativa vzešla ze… více

Komerční prezentace
Mobilní web