Žádný vlk samotář, thajská policie vidí za útoky širší síť | E15.cz

Žádný vlk samotář, thajská policie vidí za útoky širší síť

ČTK

Atentátník z Bangkoku nejednal sám, byl součástí širší sítě. Úřady už také zjistily, že údajný pachatel mluví cizí řečí, angličtina to ale není. Pro veřejnost byl znovu otevřen hinduistický chrám, u něhož nálož v pondělí vybuchla a zabila nejméně 20 lidí a mnoho dalších zranila. Thajská policie v té souvislosti vydala zatykač na dosud neidentifikovaného cizince. Rovněž vypsala odměnu ve výši milionu bahtů (přes 675 tisíc korun) za informace vedoucí k dopadení hlavního podezřelého.

Podle zatykače je hledaný muž podezřelý mimo jiné z promyšleného úmyslného zabíjení. Mluvčí policie Pravut Tchavónsiri uvedl, že zatykač je vydán na „neidentifikovaného cizince“ ze dnes zveřejněného policejního portrétu. Muž by prý mohl být „smíšeného původu“.

Hledaný muž pravděpodobně umístil bombu v chrámu v centru Bangkoku. Policie připustila, že neví, kde se muž nachází a nezná ani jeho národnost. Na dotaz novinářů, zda muž na videozáznamech někde mluví cizí řečí, odpověděl policejní mluvčí: „Cizím jazykem, ale ne anglicky“.

Policejní šéf podle agentury AP také řekl, že hlavní podezřelý atentát „určitě nespáchal sám“ a že je součástí širší sítě. Podle něj museli pracovat jako organizovaná skupina, protože muž věděl, jak utéct, což by prý nikdo nezvládl sám. Na akci se zřejmě museli podílet i thajští občané.

Vyšetřovatelé se domnívají, že explozi má na svědomí muž ve žlutém tričku, kterého zachytily bezpečnostní kamery. Na místě tragédie totiž krátce před výbuchem zanechal batoh. Policie zveřejnila několik fotografií muže s batohem i bez něj a žádá veřejnost o pomoc.

Pátrá se také po dvou možných komplicích hlavního podezřelého. Oba zachytily kamery poblíž místa výbuchu. „Podezřelými jsou rovněž osoba v červeném a osoba v bílém,“ potvrdil mluvčí vyšetřovatelů.

Policie doufá, že podezřelí jsou stále v Thajsku a zatím si k výslechu předvolala tři lidi, včetně cizinců. Jde o osoby, které rovněž zachytily bezpečnostní kamery ve svatyni. Policejní šéf Pumpanmuang řekl, že každý, kdo se na záběrech objevil zhruba v době výbuchu, je pokládán za podezřelého.

Policie také zveřejnila další policejní portrét podezřelého. Je na něm mladý muž světlé pleti se středně dlouhými černými vlasy a brýlemi. Obraz byl vytvořen na počítači na základě snímků z bezpečnostních kamer.

Policejní odměna

Úřady vypsaly odměnu ve výši milionu bahtů za jakoukoli informace, která napomůže k dopadení podezřelého. Policie údajně už v úterý na letišti zadržela muže, který byl podezřelému podobný. Byl ale opět propuštěn. S výzvou se na podezřelého obrátil i premiér Prajutch Čan-Oča: „Rychle se vydejte, jinak se může stát, že přijdete o život při policejním zásahu.“

Hinduistická svatyně na rušné křižovatce v centru města se dnes ráno místního času, 34 hodin po atentátu, znovu otevřela veřejnosti. Chrám kromě hinduistů hojně navštěvují také buddhisté. Někteří lidé položili květiny nebo zapálili vonné tyčinky před lehce poničenou sochou hinduistického boha Brahmy. Pomodlit se přišli za doprovodu buddhistických mnichů i mladý Singapuřan, který při pondělním atentátu přišel o matku, a příbuzní dalších čtyř obětí z jedné malajsijské rodiny.

Svatyně v Bangkoku po útokuSvatyně v Bangkoku po útokuAutor: ČTK

V úterý se v centru thajské metropole neznámí pachatelé pokusili o další dva atentáty, které ale nezpůsobily žádná zranění. Při prvním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů nálož, která explodovala ve vodě. Později další útočník odpálil bombu u stanice městské rychlodráhy.

Policie nevylučuje, že jednotlivé exploze spolu mohou souviset, a nechává otevřené všechny vyšetřovací verze, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny. Zbytky bomb nasvědčují tomu, že je sestrojili stejní pachatelé, řekl Pumpanmuang podle listu Bangkok Post.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!