Zásah v domě v Bruselu, ozbrojenci stříleli po policistech

aktualizováno Belgičtí a francouzští policisté zasahují na předměstí Bruselu od přibližně 15:00 SEČ proti jednomu nebo více ozbrojencům. Ti odpoledne nečekaně spustili palbu, když policisté přišli do jednoho bytu v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži.

 Zásah policie v Bruselu (15. března 2016)
15.3.2016 20:56   |  

Některá belgická média s odvoláním na prokuraturu tvrdí, že bezpečnostní složky jednoho z ozbrojenců zabily. Mluvčí tohoto úřadu zatím pouze potvrdil „nález těla během zásahu v domě“. Podle belgické televize zásah skončil kolem 20:00 SEČ a lidé z určitých částí se po ověření totožnosti mohli začít vracet domů; obnoven byl i provoz hromadné dopravy v místě. Ještě dnes večer se sejde bezpečnostní rada státu.

Další dvě podezřelé osoby jsou podle serveru DH.be na útěku a policie po nich intenzivně pátrá. Konečné informace zatím nejsou k dispozici, čeká se na tiskovou konferenci prokuratury. Při zásahu byli zraněni čtyři policisté.

Policie čtvrť uzavřela a místní obyvatele vyzvala, aby nevycházeli a nezveřejňovali na sociálních sítích fotografie nebo videa z místa incidentu, které se nachází v ulici du Dries na předměstí Forest. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že přítomni jsou i francouzští policisté. Na místo kolem 19:00 dorazili pyrotechnici.

První střelba vypukla před 15:00 SEČ, druhá kolem 15:20 SEČ, třetí kolem 16:45 SEČ a poslední kolem 18:10. Poslední střelba byla údajně policejním zásahem u domu na volném prostranství, kde se nacházela hledaná osoba. Podle belgického tisku ji lokalizoval přivolaný vrtulník a na místo policisté vyslali také psa vybaveného kamerou.

Šetření v rámci pařížských útoků

Policisté podle prokuratury přišli prohledat byt jen v rámci vyšetřování pařížských atentátů a překvapila je střelba přes dveře v okamžiku, kdy do domu přišli. Byt byl pronajatý na falešné jméno a policisté se domnívali, že je prázdný. Podle agentury AFP, která se odvolává na francouzský policejní zdroj, je zásah veden proti „známým jednoho nebo několika“ z 11 lidí, kteří byli v Belgii obviněni v souvislosti s atentáty v Paříži z 13. listopadu. Útočníci při nich zabili 130 lidí. Vyšetřování ukázalo, že útoky byly z velké části naplánovány v Bruselu.

K útokům v Paříži se přihlásili radikálové z Islámského státu. Jeden z hlavních podezřelých Salah Abdeslam, pocházející z bruselské čtvrti Molenbeek, nebyl dosud dopaden. Abdeslam ale podle francouzského policejního zdroje, citovaného agenturou AFP, dnes terčem operace nebyl.


Čtěte také:

Policie v Paříži zadržela sedm radikálů, jedna žena se odpálila

Německá policie zadržela sedm lidí, spojení s pařížskými útoky se nepotvrdilo

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web